Krewetki mogą stanowić wykwintną przystawkę lub samodzielne danie, jeśli wzbogacimy je orientalną sałatką z kapusty pekińskiej, kiełków, sezamu i sosu sojowego. Do grillowania najlepiej wybierać większe gatunki - mniejsze lepiej sprawdzają się w koktajlach i jako dodatek do ryżu czy makaronu. Z pewnością warto spróbować kalmarów, kiedy przytrafi się ku temu okazja. Przygotowane na różne sposoby kalmary dodawać można do zup, sałatek i innych potraw.
Oscypek to jeden z najpopularniejszych produktów z Podhala. Składa się z mleka owczego z domieszką mleka krowiego. Zgodnie z prawem unijnym należy do kulinarnego dziedzictwa Polski, a jego nazwa i ściśle określony skład podlegają prawnej ochronie. Dzięki wędzeniu uzyskuje niepowtarzalny, intensywny aromat, który powoduje, że oscypek znakomicie nadaje się jako dodatek do innych potraw, ale może też być w pełni samodzielnym posiłkiem, wzbogaconym o indywidualnie dobrane komponenty.
Ma niezasłużoną opinię potrawy ciężkostrawnej. Zapracowała na nią nie sama kapusta, ale zazwyczaj towarzyszące jej dodatki - tłuste mięso, wędliny, grzyby. Tymczasem lecznicze właściwości znane są od wieków. Komplet witamin z grupy B, zawartość witaminy C porównywalna z cytryną, wapń, magnez, potas - dobroczynne właściwości kapusty można by mnożyć. Przygotowana na grillu nie tylko zachowuje większość swoich korzystnych wartości, ale odpowiednio podana może nabrać nowych, nieoczekiwanych walorów smakowych.
Biała, surowa kiełbasa to istny poligon doświadczalny dla miłośników grillowania. Można przyrządzać ją na wiele sposobów, gdyż pozbawiona jest dominującego aromatu wędzonki i łatwo chłonie wszelkie przyprawy. Doskonale smakuje tak w zalewie miodowej jak i na ostro, a zapach dodanych do marynaty ziół przenika ją, nadając niebanalny posmak.
Łosoś to jedna z najpopularniejszych ryb, jaką można spotkać na polskich grillach. Wynika to z jej szerokiej dostępności, łatwości w przyrządzaniu, a także walorów smakowych i zdrowotnych (wysoka zawartość kwasów Omega 3). To potrawa, która udaje się nawet niezbyt obytym ze sztuką grilla, a efekt jest zawsze godny podziwu.
Udko z kurczaka to jedno z najpopularniejszych drobiowych dań w naszym kraju. Soczyste mięso jest ciemniejsze i znacznie bardziej wyraziste w smaku, niż biała sucha pierś, a ponadto na tyle smakowo elastyczne, że można doprawić je na wiele ulubionych sposobów - pikantne, słodko-kwaśne, mniej lub bardziej intensywne, nasycone aromatem wybranych przypraw. Nasza propozycja to dość klasyczny sposób przygotowania udek, które pozostaną miękkie i soczyste w środku, otoczonym chrupiącą i spieczona skórką.
Skrzydełka drobiowe to jedne z najpopularniejszych mięs, przyrządzanych na grillu. Ich zaletą jest krótki czas obróbki oraz rozmaitość wersji, w których mogą być podane. Ten przepis to dość klasyczne skrzydełka słodko-pikantne. Osoby nie przepadające za nutką słodyczy w potrawach mięsnych mogą zastąpić miód rozrzedzonym koncentratem pomidorowym, by uzyskać pikantno-kwaśny smak marynaty. Ale może warto spróbować czegoś nowego?