Z naszego bloga
Udko z kurczaka to jedno z najpopularniejszych drobiowych dań w naszym kraju. Soczyste mięso jest ciemniejsze i znacznie bardziej wyraziste w smaku, niż biała sucha pierś, a ponadto na tyle smakowo elastyczne, że można doprawić je na wiele ulubionych sposobów - pikantne, słodko-kwaśne, mniej lub bardziej intensywne, nasycone aromatem wybranych przypraw. Nasza propozycja to dość klasyczny sposób przygotowania udek, które pozostaną miękkie i soczyste w środku, otoczonym chrupiącą i spieczona skórką.
Skrzydełka drobiowe to jedne z najpopularniejszych mięs, przyrządzanych na grillu. Ich zaletą jest krótki czas obróbki oraz rozmaitość wersji, w których mogą być podane. Ten przepis to dość klasyczne skrzydełka słodko-pikantne. Osoby nie przepadające za nutką słodyczy w potrawach mięsnych mogą zastąpić miód rozrzedzonym koncentratem pomidorowym, by uzyskać pikantno-kwaśny smak marynaty. Ale może warto spróbować czegoś nowego?
Mięso z indyka zawiera chyba najmniej kalorii spośród całego drobiu, jest przy tym niezwykle delikatne i kruche. Wiąże się z tym pewne niebezpieczeństwo - podczas grillowania bardzo łatwo przesadzić z czasem obróbki termicznej, w efekcie czego filet może wyjść suchy i twardy. Zapobiega temu wcześniejsze odpowiednie marynowanie, które nie tylko nawilża tkankę mięsną, ale i ułatwia przyprawom wniknięcie do jej wnętrza.
W przeciwieństwie do leśnych grzybów, o których przyjęło się sądzić, że nie zawierają żadnych walorów odżywczych, hodowlane boczniaki cenione są za swe właściwości letnicze. Regularnie spożywane obniżają poziom cukru i cholesterolu, a także zawierają sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych i komplet witamin z grupy B. Ze względu na znaczną kruchość należy myć je jak najszybciej i najdelikatniej, a do grillowania wybierać okazy średniej wielkości, gdyż te większe bywają twarde i łykowate.
Bezmięsna alternatywa dla miłośników wspólnego spędzania czasu przy grillu. Ich silny aromat znakomicie komponuje się ze składnikami farszu, który można modyfikować według własnych upodobań. Najlepiej jest wybierać okazy większe i jędrne - grzyby bardziej miękkie łatwo tracą swą zwartą strukturę podczas kontaktu z wysokim poziomem ciepła i mogą się rozpadać.