BEZPIECZNE GRILLOWANIE - Pożar grilla gazowego

2021-05-06
BEZPIECZNE GRILLOWANIE - Pożar grilla gazowego

Na wstępie nie chcemy Cię zniechęcić do grillowania na gazie, chcemy abyś był przygotowany na najgorszy scenariusz i wiedział jak reagować aby nie doznać oparzeń ciała, pożaru czy uszkodzeń sprzętu.

Pożar grilla to ostateczność, na szczęście można temu zapobiec! Głównym elementem, na którym się skupimy jest tłuszcz. Olej zapala się w temperaturze 230-260*C, natomiast smalec czyli nic innego jak tłuszcz wytapiany z mięsa zapala się już przy temperaturze 200*C. Grille gazowe osiągają temperaturę rzędu 200-260*C, więc nie trudno o zapalenie się tłuszczu. Dlatego zaplanuj grillowanie dobrze i przygotuj mięso do grillowania. Kupuj chude mięso, jeśli masz tłuste mięso powykrawaj kawałki tłuszczu. Jeśli marynujesz mięso daj mięsu odciec z tłuszczu (idealnie sprawdza się kratka z piekarnika), nie układaj mięsa bezpośrednio z miski z marynatą i dodatkowo nie smaruj mięsa marynatą. I jedna z najważniejszych czynności czyść grilla po każdym grillowaniu z zalegającego tłuszczu!

Przygotowaliśmy kilka kluczowych czynności które pomogą Ci w przygotowaniu idealnego i bezpiecznego grillowania.

Pojawiające się płomienie... jak temu zapobiec

Co to w ogóle są za płomienie i skąd się biorą. To nic innego jak kapiący tłuszcz z potraw, który trafia na rozgrzane osłony palników, tłuszcz w sekundę zmienia się w płomień, bo jak już wiemy tłuszcz spala się w temperaturze już od 200*C, a zazwyczaj pokrętła grilla są w pozycji MAX, bo chcemy szybko nakarmić gości.

Początkowe małe płomienie mogą szybko przerodzić się w większe, a te już bez problemu zwęglą potrawy i samego grilla, więc PAMIĘTAJ! podczas grillowania nigdy nie zostawiaj grilla bez opieki, tak abyś mógł szybko zareagować i zapobiec rozprzestrzenianiu się płomieni.

  • Tak jak wspominaliśmy wcześniej najlepiej zaplanować udanego grilla już od zakupu chudego mięsa, jeśli mamy tłuste kawałki wykrójmy tyle tłuszczu ile się da.
  • Wyposaż się w płytę żeliwnątacki lub w maty - korzystając z tych akcesoriów ograniczysz bezpośrednie kapanie tłuszczu na osłony palnika, dzięki czemu ograniczysz lub całkowicie je wyeliminujesz powstawanie płomieni.
  • Czasem wystarczy przesunąć potrawy na ruszcie, aby nie podsycać płomienia w jednym miejscu.
  • Nie przeładowuj grilla, zbyt duża ilość potraw na ruszcie może być trudna do okiełznania i może zabraknąć miejsca gdy chcemy przerzucić potrawy zdała od ognia.

Pamiętaj aby kontrolować cały czas co dzieje się na ruszcie, grill wymaga 100% skupienia użytkownika. 

Brudny grill i otłuszczone elementy

Brudny grill z nagromadzonymi resztami jedzenia oraz tłuszczu, który wytopił się z potraw również stwarza ryzyko zapalenia się grilla, a na pewno skraca żywotność rusztów, osłon palnika, palników, a nawet korpusu grilla.

  • Warto wyrobić sobie nawyk czyszczenia grilla po każdym zakończonym grillowaniu. Dzięki temu poświęcamy stosunkowo niewiele czasu na czyszczenie, w porównaniu do czyszczenia grilla gdy wszystkie resztki przyschną i tłuszcz się skrystalizuje.
  • Grilla gazowego czyścimy poprzez wypalanie. To zabieg, w którym włączamy wszystkie palniki pod rusztem na 5-10 min. Następnie go wyłączamy i czekamy, aż ostygnie, aby przy ewentualnym czyszczeniu szczotką nie poparzyć dłoni. Warto mieć w zasięgu rękawice odporne na wysokie temperatury. Wysoka temperatura upłynnia tłuszcze, które spływają do misy ociekowej pod palnikami, resztki jedzenia wysuszają się, dzięki czemu łatwo je usunąć szczotką z metalowym włosiem. Łatwiej usunąć resztki gdy grill jest jeszcze ciepły.
  • Poza rusztem warto wyczyścić również osłony palników, na których jest często sporo przypalonych resztek i tłuszczu.
  • Misa ociekowa, czyli taca znajdującą się pod palnikami zalecamy wyścielić folią aluminiową i zasypać suchym piaskiem, który zaabsorbuje tłuszcz. Poza tym łatwo będzie całość oczyścić bez zbędnego szorowania. Warto często misę opróżniać z zalegającego tłuszczu i uzupełniać piasek.
  • Stałe zabrudzenia łatwo usunąć szczotką drucianą, natomiast tłuste powierzchnie myjemy ciepłą wodą z płynem do naczyń. Ewentualnie łagodnym środkiem do czyszczenia grilli, ale warto sprawdzić czy środek nie ma w składzie składników szorujących, które mogą uszkodzić powlokę lakierniczą.

Gwarancją udanego i bezpiecznego grillowania to czysty sprzęt grillowy! Grillowanie na brudnym grillu stwarza ryzyko zapalenia się tłuszczu lub resztek jedzenia, oraz tak jak w kuchni używanie brudnych naczyń tak grillowanie na brudnym sprzęcie nie jest korzystne dla zdrowia.

ZAPAMIĘTAJ!

Kiedy dochodzi momentu, w którym płomienie są na tyle duże, że powyższe czynności nie pomagają nie czekaj i wykonaj następujące czynności

1.     Nigdy nie próbuj gasić grilla wodą, piwem czymkolwiek innym będącym na bazie wody. Zawsze kończy się to źle, może dojść do rozległych poparzeń i zwiększyć płomienie które mogą przejść na okolicę.

2.     Po pierwsze wyłącz palniki pod rusztem za pomocą pokręteł. Pokrętła mogą być gorące! Więc warto mieć rękawicę w pobliżu lub użyć szczypiec do grillowania.

3.     Jeśli jedzenie zaczęło się palić usuń je z rusztu i zamknij pokrywę. Jeśli płomienie nie maleją spryskaj płomienie butelką z rozpylaczem (mgiełką, nie punktowym strumieniem wody) lub zasyp płomienie sodą oczyszczoną, solą lub drobnym piaskiem. To powinno zdusić ogień, przy okazji nie zniszczymy sprzętu. Sypkie materiały łatwo później odkurzyć.

4.     Odczekaj maksymalnie 30 sekund, jeśli płomienie nie maleją i grill nadal się pali użyj gaśnicy.

WSKAZÓWKI BEZPIECZNEGO GRILLOWANIA

  • kupuj chude mięso, ewentualnie wykrawaj tłuszcz tak dużo jak potrafisz
  • grillu wyłącznie na czystym grillu
  • stosuj płyty żeliwne, maty, tacki, folie aluminiową co stworzy barierę przed bezpośrednim zapaleniem się tłuszczu na osłonie palnika
  • reguluj temperaturę, nie wszystkie potrawy potrzebują temperatur powyżej 200*C, sprawdź metody grillowania pośredniego
  • nigdy nie zostawiaj grilla bez opieki, doglądaj potraw, przekładaj potrawy w inne miejsce na ruszcie gdy powstają płomienie
  • dobrze wybierz miejsce w którym będzie stał grill. Pamiętaj o tym by powierzchnia była równa, zdała od łatwopalnych rzeczy. Warto ustawić grill w miejscu osłoniętym od wiatru, bo więcej tlenu=większy płomień
  • nie warto naciskać i często przewracać mięsa na ruszcie, powoduje to wyciskanie soków i tłuszczy, przez co zwiększamy ryzyko powstawania płomieni i potrawy będą dość suche
  • nigdy nie przesuwaj grilla podczas gdy jest on włączony lub gdy doszło do pożaru tłuszczu. Narażasz siebie i otocznie na rozprzestrzenianie płomieni
  • nigdy nie gaś grilla wodą. To zły pomysł, dodatkowo roznieci ogień, stwarza ryzyko poparzeń i trwałe uszkadza grilla
  • zawsze miej pod ręką rękawicę odporną na temperaturę lub szczypce do grillowania
Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.70 / 5.00 787 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Wszystko bardzo sprawnie
2024-05-12
Wszystko ok.
pixelpixelpixelpixel